Beskydská oblasť tmavej oblohy na území Českej republiky a Slovenska bude pravdepodobne druhou chránenou oblasťou tmy na území dvoch štátov. Od prvého stretnutia iniciátorov v máji tohto roku prípravy postúpili o veľký krok dopredu a tak sa druhé pracovné stretnutie k založeniu Beskydskej oblasti tmavej oblohy (BOTO) uskutočnilo 13. septembra 2012 v Starých Hamroch na chate Švarná Hanka – Gruň. Vyhlásenie BOTO je jednou z aktivít grantu podporeného Nadací O2 z programu Thing big. Na stretnutí sa stretli zástupcovia miestnych samospráv (Ostravice, Staré Hamry, Horní Bečva, Klokočov a Makov) CHKO Beskydy, Lesov ČR, horskej chaty Dům svatého Josefa a turistickej chaty Švarná Hanka. Vzhľadom k tomu, ze BOTO bude aj na území Slovenska, bola účasť CHKO Kysucemimoriadne dôležitá, no aj napriek prísľubu sa stretnutia nezúčastnili.

 

Z astronomickej obce reprezentovali Českú astronomickú společnost Jan Kondziolka a Pavel Suchan, Klub astronomů Liberecka zastrešoval Martin Gembec a zo Slovenska sa zúčastnil Peter Begeni za Slovenský zväz astronómov amatérov a zároveň aj za Park tmavej oblohy Poloniny.

Cieľom stretnutia bolo upresnenie hranice BOTO,  text memoranda k jej vyhláseniu, súčasná aj budúca spolupráca, logo, splnené úlohy z predošlého stretnutia.

Zúčastnených zaujala aj informácia o nadchádzajúcej akcii „Evropská noc vědců v Beskydech“ (pdf 3,6 MB), ktorá sa uskutoční 28. septembra 2012 od 15:00 do 22:30 na Chate Švarná Hanka. Súčasťou tohto celoeurópskeho podujatia bude prehliadka klimatologickej stanice, kostola na Gruni, náučný chodník so súťažou o ceny, odborné prednášky, videoprojekcia a pozorovanie ďalekohľadom (viac informácii tu).

Organizátori, pod vedením Jana Kondziolky, boli s výsledkom stretnutia spokojní, prítomní prejavili veľký záujem o plagáty, letáčiky a iné materiály informujúce o problematike svetelného znečistenia a astronómii.

Začína byť už zvykom, že vyhláseniu BOTO nepraje už len počasie. Celý deň nepríjemne pršalo, zatiaľ čo v máji tohto roku pri našom prvom stretnutí dokonca snežilo.

Vyhlásenie Beskydskej oblasti tmavej oblohy, prvej Česko-Slovenskej, bolo predbežne stanovené na  4. marca 2013 a bude súčasťou 40. výročia založenia CHKO Beskydy.

Peter Begeni

насос sv dabноутбуки со скидкойавтоперевозки грузов из европы