Parkom tmavej oblohy Poloniny prechádza 49. rovnobežka severnej zemepisnej šírky a to sme chceli využiť na ďalšiu propagáciu tohto jedinečného územia, ktoré sme si obľúbili a prirástlo nám k srdcu…

Pomocnú ruku, tak ako aj vlani, poskytla Nadácia Orange a tak idea Petra Begeniho, aby sme za obcou Uličské Krivé postavili tabuľu na 49. rovnobežke sa mohla začať realizovať. Vybrali sme si vhodný pozemok a dúfali, že jeho vlastník (Ústredný zväz  židovských náboženských obcí) bude súhlasiť. A súhlasil. Pozitívne sa k projektu postavil aj starosta obce Uličské Krivé, súhlasila Správa NP Poloniny a tak po rozhodnutí Obvodného úradu životného prostredia sme mali všetko legislatívne v poriadku.
Mailová komunikácia s Petrom bola bezproblémová, pomaly sa rysoval návrh tabúľ, pripravovali sa texty a preklady do angličtiny, poľštiny a ukrajinčiny (M. Rapavý, P. Šeňová, L. Benedyktowicz, R. Bury, P. Begeni), začalo sa s realizáciou stojanu (S. Dovala).
Pri zháňaní informácií, kde sa Peter do problému zahryzol ako buldog, sme sami boli prekvapení, čo všetko na tej „našej“ rovnobežke je. Že prechádza Prešovom, našim (mojim a Petrovým) rodným mestom sme vedeli, no pribudol aj Spišský hrad, najväčšie parížske letisko Ch. de Gaulla, dlhá hranica Kanada-USA a mnoho ďalšieho. Zadná strana je venovaná svetelnému znečisteniu a zaujímavostiam katastra obce Uličské Krivé, kde je okrem iného unikátna drevená cerkva, či prales Rožok zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Kvalitných fotografií bolo málo a keďže sme pracovali aj na plagáte, bolo nutné vycestovať a zdokumentovať to, čo chýbalo. Kde sa dostať dobre nedalo pomohli iní (Ing. Piroš) a tak už máme celkom slušnú databázu.
Na tabuliach je toho, samozrejme, ešte omnoho viac a tak vás pozývame do Polonín pozrieť sa osobne.

Súčasťou projektu bolo aj umiestnenie loga nášho parku na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle a Informačnom stredisku Správy NP Poloniny v Novej Sedlici, našej najvýchodnejšej obci.

Tabule (pozrieť si ich môžete tu a tu)  teda stoja, presné označenie 49. rovnobežky je tam kde má byť, logá sú na svojom mieste a tak snáď už len poďakovanie všetkým tým, ktorí nám s našim „dielom“ pomáhali a vychádzali v ústrety.

P. Rapavý
Týmto zarasteným pozemkom prechádza 49. rovnobežka (august 2011)
Len ju dobre zabaliť, počasie je nevyspytateľné
O kvalitné upevnenie sa postaral aj náš Fico
Všetko pripravené na skorý ranný odchod
Zabetónovanie držiakov urobili „domáci“ z Uličského Krivého
No, snáď to bude prirezané dobre...
Pri dvíhaní sme sa poriadne zapotili, no keď už bola tabuľa hore všetci sme si vydýchli a usmievali sa aj napriek značne sa zhoršujúcemu počasiu
Čo sme pre počasie nestihli v jeden, dokončili sme na ďalší
Belino kontroluje, či presné označenie kadiaľ prechádza rovnobežka je upevnené dobre
Celkový pohľad na tabuľu a označenie rovnobežky
Pri oldomáši v miestnom pohostinstve nás milo prekvapil náš plagát
Logo na AO Kolonické sedlo (Š. Parimucha, P. A.  Dubovský a V. Klčo počas 8. Astropraktika)
Keď sme sa išli pozrieť do Polonín počas 10. VPP, upozornili nás pracovníci Správy NP Poloniny na bobriu hrádzu na Ciroche pod Vodárenskou nádržou Starina. Paráda, ešte nik z nás bobriu hrádzu nevidel. Len tie bobry sa nám akosi ukázať nechceli.
Informačné stredisko v Novej Sedlici.
Logo na Informačnom stredisku v Novej Sedlici
Z nášho pracovného výjazdu v Poloninách (R. Novysedlák,  J. Merc, R. Bury, P. Begeni)
Begi: „Hmm, celkom dobre sme to veru vymysleli“
Plagát Parku je vo vstupnom vestibule hotela Armales v Stakčíne, kde sa uskutočnila časť posledného Astropraktika

индивидуальные туры в индиюлучший трендовый индикаторпай пер профитс отзывы