Parky tmavej oblohy vo svete
Parky tmavej oblohy vo svete
V Maďarsku (Zselici Csillagoségbolt-park, Zselic Landscape Protection Area) bol zriadený v roku 2006, ako prvý v Európe, „Park tmavej oblohy“. Kanadský národný park Mont-Mégantic sa v roku 2007 stal prvou Medzinárodnou chránenou oblasťou tmavej oblohy. 4.11.2009 bola slávnostne vyhlásená česko-poľská Jizerská oblast tmavé oblohy (Izerski park ciemnego nieba), prvá medzinárodná oblasť na svete a 19.11.2009 udelila IDA (International Dark-Sky Association) „titul tmavého parku“ oblasti Galloway Forest Park v Škótsku.
Česká republika a Poľsko
Dňa 4. novembra 2009 bola v rámci Medzinárodného roka astronómie vyhlásená medzinárodná česko-poľská Jizerská oblasť tmavej oblohy – Jizerská oblast tmavé oblohy (pl.Izerski Park Ciemnego Nieba) – spoločný park Čechov a Poliakov. Ide o prvú medzinárodnú oblasť tohto typu na svete. Nachádza sa v Jizerských horách pozdĺž horného toku Jizery na ploche o rozlohe asi 75 km². Jej česká časť sa rozkladá na území obce Kořenov v širšom okolí osady Jizerka. Vznikla z potreby poskytovať verejnosti informácie o svetelnom znečistení. Za českú stranu sa na jej vzniku podieľal Astronomický ústav Akademie věd České republiky, Správa Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, Lesy České republiky a Krajské ředitelství Liberec. Z Polskej strany sú to Astronomický ústav Vratislavské univerzity, Nadlesnictví Świeradów a Nadlesnictví Szklarska Poręba.
Maďarsko
V susednom Maďarsku sa môžu pýšiť dvoma parkmi tmavej oblohy. V chránenej krajinnej oblasti Zselic sa nachádza Zselici Csillagoségbolt-park (en. Zselic Starry Sky Park) a v Národnom Parku Hortobágy je Hortobágyi Csillagoségbolt-park (en. Hortobágy Starry SkyPark).
Zoznam parkov tmavej oblohy: http://en.wikipedia.org/wiki/Dark-sky_preserve